Náplň Fyzikálního týdne
Program
- Neděle
9.00-11.00:Presentace, registrace
11.00-12.30:Úvod (o vědecké komunikaci )
13.30-14.15:Organizace FT
14.30-16.00:Populární přednášky
16.00 -:Ubytování
- Pondělí
celý den:Práce na miniprojektech (seznámení, rešerše, příprava, realizace)
- Úterý
dopoledne:Exkurze
14.00-15.30:Populární přednáška RNDr. Jiří Grygar, CSc.: Nobelovy ceny za výzkum Vesmíru
16.00-17.00:Jak presentovat
- Středa
celý den:Práce na miniprojektech (realizace, příprava presentace a sborníkového příspěvku)
- Čtvrtek
8.00-9.30:Presentace miniprojektů I
10.00-11.30:Presentace miniprojektů II
12.30-14.00:Presentace miniprojektů III
14.00:Závěr
14.30:Zakončení
Přednášky
- Ing. Vojtěch Svoboda, CSc.:Termojaderná fúze - energie budoucnosti
- Prof.Ing. Jaroslav Král, CSc.:Technika a použití iontových svazků
- Doc. Ing. Ivan Procházka, DrSc.:Lasery pro kosmickou techniku a dálkový průzkum
- Doc. Ing. Igor Jex, DrSc.:Kvantové počítače -úvod
- Doc. Ing. Karel Matějka, CSc.:Jak (ne)dělat jadernou bombu
Exkurze
- Ústav jaderné fyziky Řež u Prahy
- Fyzikální ústav "Na Slovance"
- Fyzikální ústav "Cukrovarnická"
- Leksellův gamma nůž
- Oddělení radioterapie Nemocnice v Motole
- Školní reaktor VR-1 Vrabec FJFI ČVUT
- Tokamak CASTOR
- Prague Asterix Laser System
- Štefánikova hvězdárna Praha
- Technické muzeum Praha
- Medicom (průmyslové a lékařské lasery)
- Ústav fyziky atmosféry
Miniprojekty
- RNDr. Lenka Thínová:Radon v jeskyních
- Mgr. Anežka Ridziková:Měření dosahu elektronů na klinickém lineárním urychlovači
- RNDr. Lenka Černá:Radionuklidová rentgenofluorescenční analýza při studiu památek
- RNDr. František Gemperle, PhD:Bezztrátová komprese dat
- Ing. Emil Kotrč:Umělé neuronové sítě
- Ing. Zdeněk Potůček:Absorpce světla v pevných látkách
- Ing. Svoboda Vojtěch:Chaotická dynamika.
- Marie Svobodová:e/m - měření měrného náboje elektronu
- Karel Nechvíl :Dopplerův jev.
- prof. Janout a Vladimír Pospíšil:Franck-Hertzův pokus.
- Ing. Jan Dostál :Millikanův pokus.
- Ing. Jiří Nohava:Základní experiment fyziky plazmatu
- Doc. Maršák a David Tlustý:Studium rentgenového spektra měděné anody
- Jirka Martinčík:Vzduchová dráha.
- Dr. Richter, Ing. Květoň, Doc. Fiala:Difrakční jevy v optice
- Ing. Jan Adámek:Světelná mikroskopie v materiálovém výzkumu.
- Ing. Jan Siegl, CSc., Ing. Ondřej Kovářík:Únavové poruchy letadel - řádkovací elektronová mikroskopie.
- Ing. Jan Siegl, CSc., Ing. Ondřej Kovářík:Studium plazmaticky nanášených povrchových vrstev.
- RNDr.Dr. Miroslav Karlík:Difrakce elektronů v krystalech, zobrazení atomů.
- Ing. Josef Blažej, PhD.:Pevnolátkové lasery
- David Koňařík:Barvivové lasery
- RNDr. Zdeněk Tomiak:Měření základních vlastností polovodičových materiálů
- Ing. Dušan Kobylka:Není-li z reaktoru odveden uvolněný výkon, může nastat i výbuch
- Ing. Jan Rataj:Kdy hrozí, že už koule bude kritická
- Ing. Antonín Kolros:Monitorování okolí jaderného zařízení
- Ing. Vladimír Chalupecký:LINUX Lab
- Dr.Ing. Michal Beneš:Počítačové generování fraktálních množin
- Ing. Rostislav Silber, CSc.:Plynová chromatografie
- Jiří Dolanský, prom.chem, CSc.:Atomová absorpční spektroskopie
- prof. Ing. Jaroslav Král, CSc., RNDr. Jan Proška.:Doutnavý výboj - zápalné napětí
- Prof. Ing. L. Drška, CSc - Dr. Ing. M. Šiňor:Využití vědecké vizualizace ve fyzice mikrosvěta
- Ing. Vladimír Linhart:Spektrometrie záření alfa
- Ing. Pavel Čermák:Spektrometrie záření gama
- Doc. Ing. Igor Jex, DrSc.:Kryptografie
- Ing. Ibrahima Ndiaye:Resonanční jevy na mechanických a elektrických systémech
- Ing. Libor Škoda:Základní experimenty s lasery