Exkurze

Čtvrtý den Týdne vědy (18. 6.) je věnován exkurzím po vědeckých pracovištích vrcholného výzkumu České republiky. Vyjádřete, prosím, v přihlášce své preference, abychom mohli sestavit jednotlivé skupiny. V případě převisu zájmu nad možnostmi laboratoří se může stát, že se s vámi budeme domlouvat na alternativě či vám bude exkurze přidělena.

Aktuálně je možné si vybírat z 6 exkurzí, kde je stále volná kapacita a neuzavřeli jsme jim přihlašování kvůli nahlašování, např. na Úřad pro jadernou bezpečnost.

Na většinu exkurzí proběhne společný přesun. Jednotlivé skupiny pak budeme informovat o tom, kdo je doprovodí a jak to proběhne.
Exkurze s anglickým popisem proběhne v angličtině.

1. Tokamak GOLEM
  • Podíváte se tak blízko tokamaku, jako to jinde ani nejde. Někdo z vás bude moci spustit jeden z výstřelů.
  • Zvláštní požadavky a upozornění: Není vhodné kombinovat zájem o miniprojekt na tokamaku GOLEM společně se zájmem o exkurzi na tomtéž zařízení. Také nemusí být vhodné kombinovat nedělní přednášku o termojaderné fúzi s touto exkurzí. Hodně věcí se může opakovat, ale vidět zařízení v reálu může být i tak zajímavé.
  • Garant: Ing. Vojtěch Svoboda, CSc.
  • Doprovod: Ing. Vojtěch Svoboda, CSc.
  • Místo a čas srazu: vrátnice Břehová v 15.00 (půjdete na adresu Břehová 78/7, Praha 1)
  • Zájemci v 1. kole: 00
  • Účastníci (0 z max 15):
2. Školní reaktor VR-1 Vrabec FJFI ČVUT
  • Dostanete se k jediným dvěma školním štěpným reaktorům v ČR, z nichž jeden funguje pro studenty FJFI ČVUT již dlouhou dobu a druhý je právě ve stavbě. Jediné další reaktory v ČR jsou v jaderných elektrárnách a v Řeži.
  • Zvláštní požadavky a upozornění: Zájemce musí v přihlášce uvést číslo občanského průkazu nebo pasu a musí být starší 16 let v den exkurze. Originálem použitého dokladu totožnosti se musí prokázat na vstupu (nestačí kopie či fotka).
  • Garant: Ing. Dušan Kobylka, Ph.D.
  • Místo a čas srazu: (vloni u zastávky tramvaje - Právnická fakulta směrem - Vozovna Kobylisy) v 13.35 (půjdete na adresu V Holešovičkách 747/2, Praha 8)
  • Zájemci v 1. kole: 00
  • Účastníci (0 z max 29):
3. Simulátor řízení letového provozu ESCAPE-Light
  • Úkolem řízení letového provozu je zajišťovat rozstupy mezi letadly a efektivně využívat vzdušný prostor. Simulátor řízení letového provozu slouží k výcviku řídících, testování nových konceptů rozdělení vzdušného prostoru a optimalizace toku provozu a také k výzkumným aktivitám sledujícím chování řídících při kritických situacích.
  • Garant: Stanley Schmidt
  • Místo a čas srazu: (vloni před budovou Rudolfina) v 13:30 (půjdete na adresu Horská 3, Praha 1)
  • Zájemci v 1. kole: 00
  • Účastníci (0 z max 30):
4. ELI BEAMLINES
  • Exkurze je kousek za Prahu. Skupina proto nebude stíhat (začátek) diskuzní párty.
  • Garant: Ing. Jan Pšikal, Ph.D.
  • Místo a čas srazu: bude doplněno v 13.30 (půjdete na adresu Za Radnicí 835, 252 41 Dolní Břežany)
  • Zájemci v 1. kole: 00
  • Účastníci (0 z max 20):
5. Proton Therapy Center
  • Studenti se formou přednášky seznámí se základními principy a možnostmi moderní protonové radioterapie.
  • Garant: Ing. Matěj Navrátil, Ph.D.
  • Místo a čas srazu: (vloni Břehová před vchodem) v 15.15 (půjdete na adresu Budínova 2437/1a, Praha 8)
  • Zájemci v 1. kole: 00
  • Účastníci (0 z max 15):
6. IKEM
  • Studenti se seznámí se základními principy zobrazovacích metod, konkrétně s magnetickou rezonancí a výpočetní tomografií.
  • Garant: doc. Ing. Jaroslav Tintěra, CSc.; Lucie Súkupová
  • Místo a čas srazu: (vloni vrátnice Břehová) v 13.10 (půjdete na adresu Vídeňská 1958/9, Praha 4)
  • Zájemci v 1. kole: 00
  • Účastníci (0 z max 12):

Aktuální maximální kapacita exkurzí je 121 účastníků, kde je zatím možné hypoteticky obsadit až 121 volných míst. Původní maximální kapacita byla 121.

Přednášky

Letošní nabídka přednášek