Miniprojekty 2025

Hlavní náplní Týdne vědy (pondělí 23. 6. a úterý 24. 6.) je vypracování tzv. studentského „miniprojektu“ na různá témata, která pro vás připravili akademici a studenti (nejen) FJFI z různých laboratoří. Přihlaste si téma, ke kterému se kloníte nejvíc + dvě náhradní. V případě převisu poptávky u daného tématu bude preferováno zastoupení studentů jedné školy u více témat. (Týden vědy není o vypracování miniprojektu se spolužákem, ale o spolupráci ve skupině badatelů, které, stejně jako v realitě, často předem neznáte.) Dále dáváme přednost těm, kteří přijíždí na naši akci poprvé a přihlížíme dost k tomu, co napíšete do své motivace. Pod anotací projektu je uvedena jeho kapacita a v době přihlašování aktuální počet přihlášených účastníků. Zde vidíte, kde je velký převis poptávky a kde je tedy menší pravděpodobnost, že tento miniprojekt dostanete.

Miniprojekty s popisem v angličtině proběhnou v angličtině.

Případný odkaz v názvu vás zavede na doplňující informace či studijní materiály.

Seznam názvů miniprojektů

Odkazy vedou na podrobnosti níže na stránce.

Miniprojekty včetně podrobností

1. Chemické změny v důsledku ozáření – radiační chemie a fotochemie

Garant: Ing. Kristýna Havlinová (KJCH)

Jak ionizující záření, tak ultrafialové záření vyvolávají v roztocích chemické změny, například vznik vysoce reaktivních OH radikálů v důsledků ozáření vodných roztoků rentgenovým zářením. Tyto radikály, jež mimo jiné přispívají k poškození živých tkání a DNA, budou studenti sledovat pomocí jednoduchého chemického senzoru, kyseliny tereftalové, z níž zachycením OH radikálu vzniká silně luminiskující kyselina 2-hydroxytereftalová.

  • Místo a čas srazu: Břehová 7, B310, 3. patro v 9.15
  • Účastníci (3 z max 4): Adam Mic., Linda Lap., Lucie Hla.
2. Simulace provozu JE typu ABWR

Garant: Ing. Dušan Kobylka, Ph.D. (KJR)

V rámci přednášky budou nejdříve popsány jaderné elektrárny typu ABWR (nejmodernější varný reaktor Generace III, instalovaný ve dvou blocích na elektrárně Kashiwazaki Kariwa) a teoretické principy jejich řízení. Při cvičení na PC simulátoru si účastníci vyzkouší provoz a řízení tohoto typu elektrárny při normálních i havarijních situacích.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Tento miniprojekt nemá limit na věk účastníka, nicméně účastníci od 16 let včetně se budou moci zúčastnit exkurze k reaktoru v průběhu pondělí. Mějte tedy s sebou doklad, jehož číslo nahlásíte v přihlášce.
  • Místo a čas srazu: V Holešovičkách 2, Praha 8, ve vestibulu budovy T (nízká budova s posluchárnami spojená s tou vysokou) v 9.00
  • Účastníci (je plno – 2 z max 2): Pavel Bar., Josef Mar.
3. Simulace provozu JE typu VVER-440

Garant: Ing. Dušan Kobylka, Ph.D. (KJR)

V rámci přednášky budou nejdříve popsány jaderné elektrárny typu VVER-440 (např. JE Dukovany) a teoretické principy jejich řízení. Při cvičení na PC simulátoru si účastníci vyzkouší provoz a řízení tohoto typu elektráren při normálních i havarijních situacích.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Tento miniprojekt nemá limit na věk účastníka, nicméně účastníci od 16 let včetně se budou moci zúčastnit exkurze k reaktoru v průběhu pondělí. Mějte tedy s sebou doklad, jehož číslo nahlásíte v přihlášce.
  • Místo a čas srazu: V Holešovičkách 2, Praha 8, ve vestibulu budovy T (nízká budova s posluchárnami spojená s tou vysokou) v 9.00
  • Účastníci (je plno – 2 z max 2): Veronika Böh., Vladyslava Dir.
4. Jak přeměnit světlo na hmotu?

Garant: Ing. Martin Jirka, Ph.D. (KLFF)

Jedním ze způsobů, jakým může být demonstrován známý Einsteinův vztah E=mc^2, je interakce, při které spojením dvou či více fotonů vzniká hmota – elektron a pozitron. Očekává se, že elektron-pozitronové páry bude možné generovat při interakci dostatečně silných laserových paprsků s fotony, které jsou vyzářené urychlenými elektrony. Takto komplexní fyzikální systém lze zatím studovat pouze pomocí numerických simulací na superpočítačích, které nám umožní nahlédnout do kvantových fyzikálních procesů odehrávajících se při této interakci, jež vedou k přeměně fotonů na hmotu a antihmotu.

  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, u turniketů v 10.00
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Adriana Vät., Jana Bur., Štěpánka Čer., Hana Zem.
5. Co oční pohyby prozradí o čtení a prohlížení obrázků?

Garant: RNDr. Martina Kekule, Ph.D. (KDF MFF UK)

V rámci miniprojektu budete oční kamerou (eyetrackerem) sledovat osoby, jak pracují se vzdělávacím materiálem (např. text z učebnice z oboru jaderná fyzika) nebo materiálem vytvořeným AI. Vygenerujete si typické výstupy dat z oční kamery a pokusíte se získaná data interpretovat. Zjistíte tak jednak strategie osob, jak čtou text apod. a také si vyzkoušíte, jak eyetracker může pomoci odhalit práci AI.

  • Místo a čas srazu: KDF MFF UK, V Holešovičkách 2; katedrální objekt (vysoká budova) v Troji, u výtahu v 7. patře v 8.45
  • Účastníci (2 z max 4): Magdaléna Kří., Kateryna Dri.
6. Základy technologie stabilizace vysokoteplotního plazmatu na tokamaku GOLEM

Garant: Bc. Daniela Kropáčková (KF)

Tokamak je jedním ze zařízení, na jehož principu by mohla být postavena budoucí termojaderná elektrárna. FJFI vlastní jedno z těchto unikátních zařízení, malý tokamak Golem. Cílem miniprojektu bude seznámit se s principem tokamaku a následně teoretických znalostí využít při experimentech na tomto zařízení. V našem experimentu se užitím vnější stabilizace pokusíme zlepšit parametry výboje.

  • Místo a čas srazu: Břehová 7, vrátnice v 9.00
  • Účastníci (je plno – 3 z max 3): Jiří Stř., Adam Sel., Nikola Zde.
7. Radioaktivní záření, jeho druhy, detekce a základní vlastnosti

Garant: Ing. Miloš Tichý, CSc. (KJR)

Seznámíme se se základními druhy radioaktivního záření, jak vznikají, co jsou hlavní zdroje. Vlastnosti radioaktivního záření, metody detekce. V praktické části budou použity různé detekční metody a měřeny základní vlastnosti: pronikavost a dolet.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Experiment bude probíhat ve sledovaném pásmu – účastníci musí být alespoň 16 let staří, nahlášené číslo občanského průkazu předem a mít občanský průkaz s sebou na oba dva dny miniprojektu.
  • Místo a čas srazu: V Holešovičkách 2, Praha 8, ve vestibulu budovy T (nízká budova s posluchárnami spojená s tou vysokou) v 9.00
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Natálie Huš., Rej Hre., Tobiáš Zga., Ondřej Har.
8. 3D tisk a pevnost

Garant: doc. Ing. Aleš Materna, Ph.D. (KMAT)

Polymerní materiály určené pro 3D tisk se liší nejenom barvou, ale i svými mechanickými vlastnostmi. V rámci miniprojektu si studenti navrhnou vlastní zkušební těleso, vytisknou si ho na 3D tiskárně, změří si pevnost vytištěného materiálu a tu porovnají s hodnotou deklarovanou výrobcem filamentu. Předmětem zkoumání budou materiály PLA a PETG, které jsou oblíbené v tiskařské komunitě.

  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9.15
  • Účastníci (2 z max 4): Václav Kot., Barbora Pik.
9. Výroba nových sorbentů pomocí tepelné degradace odpadní biomasy

Garant: Ing. Mgr. Martina Švábová, Ph.D.; Ing. Olga Bičáková, Ph.D. (ÚSMH AV ČR)

Každý z nás už se s ním někdy setkal. S čím? No přeci s aktivním uhlím. Víte, proč je tak důležité, k čemu se používá a jak se vyrábí? Přijďte si v našem miniprojektu vyzkoušet vyrobit z odpadní biomasy sorbent s podobnými vlastnostmi, jako má aktivní uhlí. Zjistíte, co vše výroba obnáší, od přípravy vstupního materiálu přes vlastní proces tepelné degradace až do jeho otestování. Zkusíte si změřit jeho jodové číslo a podíváte se i na obrázky z elektronového mikroskopu.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Prosíme o oblečení vhodné do laboratoře, nejlépe starší oblečení a obuv, kdo má i laboratorní plášť.
  • Místo a čas srazu: Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, V Holešovičkách 41; vrátnice v 8.00
  • Účastníci (1 z max 3): Vojtěch Stl.
10. 3D atomární struktura bílkoviny za 24 hodin

Garant: Ing. Jan Stránský, Ph.D. (IBT AV ČR)

Proteiny jsou jednou ze základních složek živých organismů. V tomto miniprojektu se seznámíme s postupem, jakým lze určit prostorové uspořádání jejich atomů. Vypěstujeme krystaly proteinu metodou visící kapky a změříme na nich difrakci rentgenového záření. Z naměřených dat se pokusíme určit prostorovou strukturu molekul proteinu.

  • Místo a čas srazu: venku u výstupu z metra Opatov (společně s garantem pojedete autobusem do Vestce u Prahy) v 8.45
  • Účastníci (je plno – 3 z max 3): Zuzana Kol., Ondřej Tic., Veronika Kor.
11. Může příliš mnoho chladiva v jaderném reaktoru vadit?

Garant: Bc. Josef Sabol (KJR)

Lehkovodní jaderné reaktory se skládají z tlakové nádoby a palivových proutků, kolem kterých proudí voda. Ta slouží jako chladivo a zároveň jako moderátor, tedy zpomaluje neutrony během jejich interakce s atomy, čímž zvyšuje pravděpodobnost jejich štěpení a přispívá k udržení štěpné řetězové reakce. Ale jaké je její optimální množství? Nemůže větší množství vody reaktoru naopak uškodit? Cílem miniprojektu bude prozkoumat, jak velkým množstvím vody a jakou roztečí palivových proutků dosáhneme nejlepšího výkonu, a jestli je možné k moderaci využít i jiné látky.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Vlastní notebook vítán, ale není podmínkou. Tento miniprojekt nemá limit na věk účastníka, nicméně účastníci od 16 let včetně se budou moci zúčastnit exkurze k reaktoru v průběhu pondělí. Mějte tedy s sebou doklad, jehož číslo nahlásíte v přihlášce.
  • Místo a čas srazu: V Holešovičkách 2, Praha 8, ve vestibulu budovy T (nízká budova s posluchárnami spojená s tou vysokou) v 9.00
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Ema Lor., Šárka Sot., Lucie Koh., Anh Linh Tra.
12. Vlastnosti materiálů počítané z prvních principů (metoda ab-initio)

Garant: Mgr. Jaroslav Hamrle, Ph.D. (KIPL)

Miniprojekt představuje výpočty vlastností pevných látek (krystalů). Výpočty jsou založeny na popisu elektronů v materiálu pomocí kvantové mechaniky. Tento přístup se nazývá výpočty z prvních principů nebo ab-initio metoda, protože na začátku výpočtu předpokládáme pouze pozice jader jednotlivých atomů v materiálu. Z kvantově-mechanického popisu jednotlivých elektronů pak můžeme spočítat většinu vlastností materiálu (např. mechanické, magnetické, vodivostní či optické vlastnosti). Cílem projektu je spočítat kvantový popis elektronů v jednoduchých materiálech (např. železa, kuchyňské soli, křemíku). A z tohoto popisu následně spočítat jednoduché vlastnosti materiálů (např. optické vlastnosti).

  • Místo a čas srazu: Vstup do budovy FJFI Trojanova 13 v 9.00
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Jakub Kub., Jiří Kli., Oliwia Wan., Jakub Kut.
13. Šíření neutronů prostředím

Garant: Ing. Ondřej Huml, Ph.D. (KJR)

Účastnící projektu budou experimentálně zkoumat (měřit) šíření neutronů prostředím. Bude demonstrován vliv různých materiálů (polyetylen, olovo, voda, ...) na neutronové pole. Bude zkoumán vliv energetického spektra neutronů. Výsledky měření budou porovnány s předem poskytnutými daty z počítačové simulace.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Experiment bude probíhat ve sledovaném pásmu – účastníci musí být alespoň 16 let staří, nahlášené číslo občanského průkazu předem a mít občanský průkaz s sebou na oba dva dny miniprojektu.
  • Místo a čas srazu: V Holešovičkách 2, Praha 8, před bufetem ve vestibulu budovy T (nízká budova s posluchárnami spojená s tou vysokou) v 9.00
  • Účastníci (2 z max 3): Maxmilián Mus., Jakub Šrá.
14. Luminiscence: Charakteristika luminiscenčních vlastností na základě experimentů

Garant: Ing. Ondřej Holas (KJCH)

Tento projekt je zaměřen na prozkoumání luminiscenčních vlastností pomocí badatelsky orientované výuky. Principy luminiscence si studenti vyvodí díky vlastnímu pozorování u provedených experimentů. Detailně se seznámí s teoretickými principy fosforescence a fluorescence, zhášení nebo excitacemi s využitím záření o různé energii. V projektu na studenty čeká například tvorba fosforeskující zkumavky, extrakce chlorofylu nebo luminiscence běžných věcí okolo nás… 

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Výhodné by bylo, kdyby si studenti vzali literaturu o luminiscenci (SŠ učebnice, ...), ale není ji potřeba studovat dopředu. Doporučujeme vlastní notebook. Úterní část miniprojektu bude vedena online.
  • Místo a čas srazu: Břehová 7, před přednáškovou místností B103 u loga FJFI v 9.00
  • Účastníci (3 z max 4): Petr Adá., Lucie Pob., Vendula Šte.
15. How to find the crystal structure of a material?

Garant: Mgr. Cinthia Antunes Correa, PhD. (FZÚ AV ČR)

Crystallography is the branch of science that elucidates crystalline materials' atomic structure. Knowing the accurate crystal structure of materials allows us to understand and improve their physical properties, from simple molecules to proteins. The participant will have an overview of Crystallography, participate in the single-crystal x-ray measurement, solve the crystal structure of the material measured, and visit the structure analysis department to get an idea of different possibilities to analyze the structure of materials.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Tři stravovací zařízení v okolí. FZU kantýna 85Kč, 3 možnosti obědů, volbu potřeba poslat předem do 19. června. Bistro Orechovna https://mapy.com/s/cepuceluze. Dresind - indická restaurace - https://mapy.com/s/cepuceluze.
  • Místo a čas srazu: Fyzikální ústav AV ČR, Cukrovarnická 10/112, vrátnice v 8.45
  • Účastníci (1 z max 3): Martin Kal.
16. Postavte si laserový zaměřovač

Garant: Ing. Adam Říha, Ph.D. (KLFF)

Přijďte si sami sestavit oku bezpečný diodově čerpaný laserový systém, který se v praxi využívá pro detekci a zaměřování vzdálených objektů, měření vzdáleností či v optických komunikacích. Bude se jednat o laser založený na aktivním prostředí Er:Sklo vyzařující záření na vlnové délce 1530 nm.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: ideálně alespoň jeden vlastní notebook
  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9:00
  • Účastníci (je plno – 3 z max 3): Tomáš Kuč., Jakub Far., Oliver Bee.
17. Vizualizace čísel

Garant: Ing. Lukáš Heriban (KM)

Jak si představujete čísla? Nejspíše jako za sebe úhledně zapsané číslice s pevným koncem a začátkem? Možná dokonce jako dvě takto vytvořená seskupení číslic zapsaná pod sebou a oddělená čarou? Nebo snad dokonce vidíte radši čísla zapsaná v jiné než-li desítkové soustavě? Součástí miniprojektu bude účastníky donutit uvěřit, že nejlepší vizualizací čísel je barevný obrázek. Společně se koukneme na nejdůležitější matematické konstanty, probereme jejich význam a následně si je nakreslíme metodou, kterou společně navrhneme. Výsledný zarámovaný obrázek Vašeho oblíbeného čísla si můžete po konci projektu vyvěsit doma 😃.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: výhoda vlastního notebooku, ale není nutný
  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9.30
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Kryštof Bur., Antonín Trn., Samuel Žup., Alexander Koš.
18. Cestující plamen – studium excitabilních médii

Garant: RNDr. Ing. Michal Jex, Ph.D. (KF)

Excitabilní média jsou nelineární dynamické systémy, kde nemůže probíhat jistý jev kontinuálně, ale každé místo musí projít refrakterní periodou. Tyto modely se vyskytují v různých situacích okolo nás. Můžeme je použít od popisu chování lesního požáru až po popis šíření signálu v našem těle. Cílem tohoto projektu je namodelovat jednoduchý model excitabilního systému a použít ho k vysvětlení chování experimentu, jakým způsobem se bude pohybovat plamen v bludišti.

  • Místo a čas srazu: Břehová, před místností B13 v 9.00
  • Účastníci (2 z max 4): Rémi Pet., Sibyla Řez.
19. Fotochemie uranu – jak s pomocí světla odstranit uran z odpadních vod?

Garant: Ing. Alžběta Horynová (KJCH)

Ozáření světlem či ionizujícím zářením představuje často výhodný způsob, jak realizovat různé chemické procesy s minimální potřebou přídavku dalších činidel, ohřevu na vysoké teploty a podobných zásahů. Fotochemie a radiační chemie tak dnes nachází využití v mnoha oblastech průmyslu, od sterilizace potravin či lékařských pomůcek po přípravu vysoce čistých chemických sloučenin nebo zpracování odpadů. V rámci miniprojektu se budeme věnovat poslední z těchto oblastí a vyzkoušíme si odstranění uranu ze vzorku “odpadní vody” - mírně kyselého roztoku dusičnanu uranylu. Využijeme fotochemické redukce UV zářením a rozpustnou uranylovou sůl tak převedeme do formy, kterou lze snadno vysrážet a odfiltrovat.

  • Místo a čas srazu: Břehová, laboratoř 310 (3. patro) v 9.00
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Matyáš Jak., Janka Fic., Theo Stř., Ester Gan.
20. Produkce Z bosonu v simulovaných p+p srážkách

Garant: Ing. Miroslav Myška, Ph.D.; Ing. Ota Zaplatílek (KF)

Slabý neutrální proud (např. přeměnu elektronů na miony) lze reprezentovat existencí bosonu Z, na který se podíváme blíže. Nejdříve nás omráčí proud vařící páry, jak nahlédneme pod pokličku analytickému výpočtu takového procesu a pak zcela odpočinkově spustíme program, který to udělá za nás.

  • Místo a čas srazu: Břehová 7, vrátnice v 9.00
  • Účastníci (3 z max 4): Ondřej Chy., Lukáš Mac., Hana Vit.
21. Stanovení intenzity radionuklidového zdroje neutronů metodou manganové lázně

Garant: Ing. Jan Rataj, Ph.D. (KJR)

Cílem miniprojektu je stanovit intenzitu radionuklidového zdroje neutronů pomocí manganové lázně. Miniprojekt je zaměřen především na praktické aktivity, nicméně studenti získají i nezbytný teoretický základ. V rámci miniprojektu se studenti seznámí s radionuklidovými zdroji neutronů a naučí se s nimi bezpečně manipulovat, pochopí princip manganové lázně a její využití při kalibraci radionuklidového zdroje neutronů, seznámí se s gamaspektrometrickým detekčním systémem a naučí se pomocí něj stanovit aktivitu vzorku. Ve výsledku určí studenti intenzitu zkoumaného radionuklidového zdroje neutronů.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Experiment bude probíhat na školním reaktoru VR-1 – účastníci musí být alespoň 16 let staří, nahlášené číslo občanského průkazu předem a mít občanský průkaz s sebou na oba dva dny miniprojektu.
  • Místo a čas srazu: Hlavní vchod do budovy A v areálu MFF UK, Troja v 9.00
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Lukáš Voj., Vít Hol., Šimon Pos., Alta Boo.
22. Jak si postavit vlastní urychlovač částic (a pochopit, jak funguje)

Garant: Ing. Kamil Augsten, Ph.D. (KDAIZ)

Urychlovače částic nejsou jen obří zařízení v podzemí – jejich principy si můžete vyzkoušet i sami. V tomto miniprojektu se zábavnou a interaktivní formou seznámíte se základy fungování urychlovačů: k čemu slouží, kde všude se využívají (od medicíny po špičkový výzkum), jak fungují a jak se staví. Poté si vlastní jednoduchý model urychlovače sami postavíte – zvládnete to i bez předchozích zkušeností, stačí trocha trpělivosti a ochota zapojit jednoduchý elektronický obvod. Model si navíc odnesete domů! Na svém zařízení pak nejen ukážete princip urychlování částic, ale zvládnete s ním demonstrovat i základní zákony elektřiny a magnetismu.

  • Místo a čas srazu: Břehová 7, vrátnice v 9.30
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Bianca Tom., Jakub Krá., Štěpán Brá., Jan Vos.
23. What is inside the surprise kinderegg? A hands on introduction to CT scanning, postprocessing and visualization

Garant: MSc. Noah Schäfer (UTEF CVUT)

Computed Tomography (CT) is nowadays an important tool in healthcare and industrial non-destructive testing. But what exactly is it and how does it work? The aim of this project is to learn about the principles of CT imaging. After a short introduction to the lab and the basics of computed tomography, we will perform a high resolution CT scan of a kinder surprise egg by calculating the respective scan parameters, do interactive post-processing of the collected data in Python and finally visualize the toy inside. Knowledge of Python is not required, but would be an advantage.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: English speaking and a laptop
  • Místo a čas srazu: Brehova 7, Opposite of the building entrance v 9.00 AM
  • Účastníci (2 z max 4): Marek Číh., Zuzana Gry.
24. Markovovy rozhodovací procesy aneb jak se vypořádat s nejistotou

Garant: Ing. Vladimír Jarý, Ph.D. (KSI)

V miniprojektu se nejprve seznámíme se základními algoritmy pro řešení problémů, které ale fungují pouze v deterministickém prostředí. Následně zavedeme Markovovy rozhodovací procesy, které nám umožní plánovat také v prostředích, ve kterých se vyskytují i náhodné veličiny. Odvodíme algoritmus zvaný iterace hodnot, který právě slouží pro plánování za nejistoty. Ve vybraném programovacím jazyce pak tento algoritmus implementujeme.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Pokud máte možnost, přineste si na miniprojekt vlastní laptop
  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9:00
  • Účastníci (je plno – 3 z max 3): Josef Vět., Wojciech Bur., Jakub Kuc.
25. Lze pomocí rentgenu charakterizovat neznámou látku aneb co je to za bílý prášek?

Garant: Ing. Jiří Čapek, Ph.D. (KIPL)

Jedním z využití rentgenových paprsků je difrakce. Většina pevných látek vytváří krystalové struktury, tedy pravidelné periodické uspořádání atomů v prostoru. Rentgenovou difrakci vnímáme jako interferenci záření dopadajícího na krystalovou mřížku těchto látek. Získaný difrakční diagram je jednoznačnou charakteristikou dané krystalické látky. V případě směsi různých fází lze tedy od sebe jednotlivé fáze odlišit. Z toho důvodu lze od sebe odlišit např. zlato od mědi, diamant od grafitu, funkční lék od modifikovaného, jednotlivé složky práškové směsi apod. Tento princip se využívá např. ve farmacii, u policie na identifikaci neznámých látek, ryzost zlatého šperku apod. V rámci miniprojektu proběhne analýza neznámé práškové směsi pomocí rentgenové difrakce. Studenti budou seznámeni s přístrojovým vybavením Laboratoře strukturní rentgenografie a se základy rentgenové difrakce. Cílem miniprojektu bude určit fázové složení neznámé směsi.

  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9:00
  • Účastníci (1 z max 3): Júlia Alžbeta Mon.
26. Chirality, Life, and Magnetic Field

Garant: doc. Vitalii Zablotskii, DrSc (Fyzikální ústav AV ČR)

This mini-project aims to investigate the potential influence of magnetic fields—including the geomagnetic field—on the selection of molecular chirality relevant to the origin and development of life. Particular emphasis will be placed on understanding chiral asymmetry in essential biomolecules such as DNA, amino acids, and proteins, which serve as the foundational components of living organisms. The project will also explore mechanisms through which magnetic fields may induce symmetry breaking between left- and right-handed molecular forms, contributing to chirality selection for life. You will encounter a range of intriguing and illustrative examples from the natural world that highlight the interplay between chirality, magnetic fields, and biological processes.

  • Místo a čas srazu: Na Slovance 1999/2, vratnice v 10.00 AM
  • Účastníci (je plno – 2 z max 2): Anastasija Kul., Matin San.
27. Jak poznat dávku z barvy gelu?

Garant: Ing. Kateřina Pilařová, Ph.D. (KDAIZ)

Jak můžeme působení ionizujícího záření vidět na vlastní oči? Vyrobíme si gelový dozimetr, který po ozáření mění barvu. V rámci miniprojektu připravíme radiochromní integrální chemický dozimetr FeXO (Frickeho dozimetr s xylenolovou oranží) a pomocí absorpční spektrometrie převedeme změnu barvy na čísla. Necháme dozimetr ozářit různými dávkami a budeme změnu barvy sledovat.

  • Místo a čas srazu: Břehová 7, u hlavních schodů ve 2. patře v 9.30
  • Účastníci (1 z max 4): Amálie Luk.
28. Domácí spektrometr: Věda na dosah ruky

Garant: Ing. Jan Kratochvíl, Ing. Dominika Popelová, Ing. Karel Veselský (KLFF)

Spektroskopie jako disciplína zabývající se interakcí světla s látkou poskytuje nepřeberné množství poznatků o přírodních jevech i lidské činnosti. Tento obor zkoumá spektrum vlnových délek (barev) generovaného, pohlceného či odraženého světla. Na základě toho je možné studovat přítomnost či složení látek, pozorovat fyzikální děje, diagnostikovat zdravotní stav či hledat život na vzdálených planetách. K tomuto účelu slouží přístroj zvaný spektrometr. Věděli jste, že je možné jej vyrobit z běžně dostupných předmětů, například pomocí DVD nosiče a webkamery? Přijďte si takový jednoduchý přístroj postavit a ověřit jeho funkčnost a použití pomocí zdrojů záření v laserové laboratoři FJFI ČVUT.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Nejsou nutné žádné pomůcky, ale pokud si přinesete webkameru (stačí levnou), můžete si pak spektrometr vzít s sebou domů (pomůcky na alespoň jeden spektrometr budou na místě). Pokud možno, přineste si vlastní notebook.
  • Místo a čas srazu: Budova FJFI Trojanova 13, vrátnice v 9:00
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Andreas Wol., Natalie Pul., Jaroslav Kra., Veronika Kri.
29. Numerická aproximace závislostí z nepřesných dat (měření)

Garant: doc. Ing. Jan Pšikal, Ph.D. (KLFF)

Každé měření, které ukazuje nějakou závislost (například jak se něco mění v čase nebo podle energie), je zatíženo určitou chybou. Navíc nemůžeme data měřit po úplně libovolně malých krocích – například nemůžeme změřit pravděpodobnost jaderné reakce pro úplně každou možnou hodnotu kinetické energie nalétávající částice. Ukážeme si, jak lze z naměřených dat odhadnout průběh závislosti i pro nekonečně malé kroky mezi hodnotami, a přitom zohlednit různé velikosti chyb v měření. Pomocí počítačového programu (systému počítačové algebry) a numerické metody pro řešení složitějších (nelineárních) rovnic určíme koeficienty (čísla určující tvar závislosti) pro pravděpodobnost (tzv. účinný průřez) rezonančního rozptylu neutronů. To vše budeme dělat na základě už dříve naměřených dat.

  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice (u turniketů) v 8:45
  • Účastníci (2 z max 3): Barbora Sal., Felicitas Estella Hol.
30. Jak pomocí vlastních čísel ochočit Fibonacciho králíky

Garant: doc. Ing. Ľubomíra Dvořáková, Ph.D., Ing. Petr Ambrož, Ph.D. (KM)

V rámci miniprojektu se dozvíte, co jsou matice, co jejich vlastní čísla a vlastní vektory a jak to vše souvisí s diagonalizovatelností. Taky vysvětlíme, že jakmile je matice diagonalizovatelná, je matematik šťastný, protože se s ní snadno pracuje. My s využitím diagonalizovatelnosti spočítáme Fibonacciho králíky a mnoho dalšího...

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Hodí se notebook na sepisování článku v laTexu ve sdíleném projektu
  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9:00
  • Účastníci (4 z max 5): Matúš Mar., Jakub Myn., Jakub Kín., Kristýna Mič.
31. Modelování biologických struktur z experimentálních synchrotronových dat

Garant: prof. Ing. Petr Kolenko, Ph.D. (KIPL)

Rentgenová monokrystalová strukturní analýza je důležitým nástrojem pro pochopení molekul a jejich interakcí. Vyzkoušíme si, jak se z naměřených dat získává informace o polohách jednotlivých atomů a jak spolehlivě jsme schopni jejich polohu určit.

  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9:00
  • Účastníci (0 z max 2):
32. Dálkové měření vzdálenosti pomocí laserového paprsku (LIDAR)

Garant: Ing. Kryštof Kadlec (KLFF)

LIDAR (Light Detection And Ranging) je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě stanovení doby šíření laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. V současnosti představuje jednoduchý způsob mapování terénu například pro autonomně řízená vozidla, může však sloužit také k měření atmosférických jevů. Zúčastnění studenti se seznámí se základy laserové generace, vyzkouší si měření některých výstupních parametrů Q-spínaného mikročipového laseru Nd:YAG/V:YAG generujícího záření na oku bezpečné vlnové délce 1338 nm a s jeho použitím budou mít možnost demonstrovat základní princip LIDARu.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: vlastní notebook
  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9:15
  • Účastníci (1 z max 3): Kryštof Šve.
33. Studium produkce podivných jader

Garant: Ing. Dalibor Skoupil, Ph.D. (ÚJF AV ČR)

Atomové jádro tvoří proton a neutron. To dnes každý ví. Ale co tvoří takové podivné jádro, tzv. hyperjádro? Co je to hyperon? Jakými způsoby a v jakých procesech dokážeme tyto hyperony, a potažmo hyperjádra, produkovat? A jakou roli hrají při našem zkoumání zákonitostí přírody? Na tyto a další otázky se pokusíme najít adekvátní odpovědi. Přitom zabrousíme do tajů kvarkového modelu, kvantové elektrodynamiky a kvantové chromodynamiky a seznámíme se s pravidly pro konstrukci Feynmanových diagramů na nejnižší úrovni. Cílem miniprojektu bude seznámit se s teoretickým modelem pro popis produkce hyperonů a provést vlastní jednoduché výpočty pozorovatelných veličin.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Účastníci musí být alespoň 15 let staří první den miniprojektu a musí mít s sebou fyzicky občanský průkaz každý den miniprojektu, aby prošli do areálu.
  • Místo a čas srazu: Před recepcí ústavu v Řeži v 9:15
  • Účastníci (3 z max 4): Kateřina Her., Jakub Siv., Anežka Jež.
34. Jak funguje PET aneb člověk jako zářič

Garant: Bc. Daniel Adamčík, Bc. Vojtěch Bártek (KDAIZ)

Pozitronová emisní tomografie (PET) se nejčastěji používá k odhalení a přesnému určení polohy nádorů v lidském těle. Pacientovi se podá radioaktivní látka navázaná na specifickou biomolekulu, jejíž rozložení v těle sledujeme pomocí PET skeneru. Jde o nedestruktivní a neinvazivní (minimálne invazivní) metodu. Nejčastěji se používá FDG (fluorodeoxyglukóza), která se v těle chová podobně jako běžná glukóza. Na snímcích z PET skeneru se pak místa se zvýšenou spotřebou energie zobrazují velmi výrazně — doslova září jako vánoční stromeček. Zhoubné nádory spotřebovávají hodně energie, a proto je touto metodou dokážeme spolehlivě odhalit. V tomto cvičení si vyzkoušíte jednoduchý PET sken a následné zpracování dat, abyste určili polohu dvou skrytých zdrojů záření.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Pokud máte možnost, přineste si na miniprojekt vlastní laptop
  • Místo a čas srazu: Břehová 7, 2. patro, před B-201 v 10:00
  • Účastníci (3 z max 4): Denisa Čec., Martin Klu., Štěpán Dub.
35. Atmosféra pod lupou: Radioaktivní otisky Země a vesmíru

Garant: Ing. Miroslav Hýža, Ph.D. (SÚRO, v.v.i.)

Prakticky si vyzkoušíte měření a vyhodnocení radioaktivity v ovzduší tak, jak se standardně provádí v rámci Radiační monitorovací sítě ČR. Odeberete vzorek aerosolu a proměříte ho citlivým HPGe spektrometrem. Ve spektru si ukážeme radionuklidy pocházející ze zemské kůry i důkazy o interakcích kosmického záření s prvky přítomnými v atmosféře. Zjistíte, proč je třeba měření přesně načasovat vzhledem k poločasům přeměny sledovaných radionuklidů, a nakonec získaná data propojíte s atmosférickým modelem a pokusíte se zpětně určit, odkud k nám sledovaná vzduchová hmota přicestovala. Projekt kombinuje měření, analýzu dat a základní aplikaci atmosférického modelování.

  • Místo a čas srazu: Bartoškova 1450/28, recepce v 9.00
  • Účastníci (2 z max 3): Anna Vac., Viktor Mat.
36. Kvantové korelace ve službách kryptografie

Garant: Ing. Jaroslav Novotný, PhD. (KF)

Trochu klasické kryptografie smícháme s dávkou kvantové mechaniky, přidáme pár kapek provázaných stavů a promícháme v Pythonu s pomocí knihovny Qiskit. Vznikne nám kvantový klíčovací protokol BBM92, se kterým si studenti prakticky vyzkouší, jak lze pomocí kvantových korelací bezpečně sdílet tajné klíče. Výsledky ochutnají nejprve v simulaci a poté i na reálném kvantovém procesoru IBM.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Bude určitě výhodou, pokud si studenti nebo některý z nich, přinesou vlastní notebook, ale není podmínkou.
  • Místo a čas srazu: Břehová 7, vrátnice v 9.00
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Richard Daniel Maš., Adam Brů., Lukáš Bal., Jakub Voj.
37. The Influence of Moderator Parameters on the VVER-1000 Reactor

Garant: Ing. Ondřej Lachout (KJR)

This project focuses on investigating the influence of moderator parameters on the behavior of the VVER-1000 nuclear reactor. The moderator — typically light water in the case of VVER reactors — plays a crucial role in slowing down neutrons to thermal energies, thereby enabling efficient fission in fuel assemblies. Key moderator parameters such as temperature, density, and boron concentration significantly affect the reactor’s neutron spectrum, reactivity, and power distribution. Using a functional 3D computational model of the VVER-1000 reactor core, students will simulate changes in moderator conditions and analyze their impact on core behavior. The study will include parametric calculations and sensitivity analysis, focusing on feedback effects and the overall reactor response. The results will help to illustrate the importance of accurate modeling of moderator properties in both reactor operation and safety analysis.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: The project is conducted in English, and Czech students are also encouraged to apply.
  • Místo a čas srazu: V Holešovičkách 2, Prague 8, in the lobby of Building T (the low building with lecture halls connected to the tall one) v 9:00
  • Účastníci (2 z max 3): Thanh Huyen Do., Anna Jan.
38. Determination of Calibration Curves for Control Rods of the VVER-1000 Reactor

Garant: Ing. Ondřej Lachout (KJR)

The aim of this project is to determine the calibration curves for control rod groups in a VVER-1000 nuclear reactor using a numerical approach. A calibration curve describes the relationship between the position of a control rod and its reactivity worth — a key parameter for safe and efficient reactivity control in nuclear reactors. These curves are essential for understanding and predicting the effect of control rod movements on the reactor’s neutron multiplication factor. Students will work with a functional 3D computational model of the VVER-1000 reactor core to simulate the stepwise withdrawal of control rods from a subcritical state and evaluate their impact on core reactivity. The obtained calibration curves will be compared with results from simplified numerical simulations and an analytical model based on neutron diffusion theory. This comparison will provide insight into the accuracy, limitations, and practical applicability of various approaches to control rod calibration in reactor physics.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: The project is conducted in English, and Czech students are also encouraged to apply.
  • Místo a čas srazu: V Holešovičkách 2, Prague 8, in the lobby of Building T (the low building with lecture halls connected to the tall one) v 9:00
  • Účastníci (2 z max 3): Jakub Val., Jakub Dal.
39. Jak ochránit polymerní materiály před rozmary živlů

Garant: Bc. Martin Kolář, Ing. Jakub Skočdopole Ph.D (KIPL)

Polymerní materiály a nejen ty můžeme chránit pomocí tenkých vrstev. A právě takovou tenkou vrstvu budou moci studenti vyrobit inovativní metodou Ionized Jet Deposition (IJD). IJD je nová metody nanášení tenkých vrstev pomocí elektronových pulzů. Následně vrstvu zanalyzují a tím pomohou pochopit takřka neprobádané nanášení tenkých vrstev na polymery pomocí metody IJD.

  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9:15
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Matyáš Ber., Radim Klí., Sasha Bla., Vojtěch Tic.
40. Počítačová grafika – pohled pod pokličku

Garant: Ing. Pavel Strachota, Ph.D. (KM)

Dnešní softwarové nástroje pro tvorbu 2D či 3D grafiky, pro editaci fotografií či manipulaci s videem bývají velmi rozsáhlé a komplikované. Abychom je uměli správně a efektivně použít, je třeba nejprve rozumět možnostem, které poskytují. Tento miniprojekt nabízí jakýsi 'pohled pod pokličku', který účastníkům poodhalí princip jednoduchých funkcí softwaru pro zpracování 2D a 3D grafiky. Podle chuti si mohou např. vyzkoušet modelování 3D scény ve známém programu Blender nebo implementovat jednoduchou metodu pro odstranění šumu z obrázku. Výsledkem bude každopádně něco, co dobře funguje a ještě lépe vypadá 😃

  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9.00
  • Účastníci (3 z max 4): Yuliia Oli., Lucie Rot., Václav Hud.
41. Plasma fluctuations in tokamak discharges

Garant: Dr. Gergo Pokol, PhD (FJFI)

Tokamak devices are used to create and safely capture the hottest plasmas in our solar system. However, these plasmas rarely sit quietly – in most cases, they exhibit different fluctuations and oscillations. Understanding these plasma fluctuations is essential for the optimization of tokamak discharge parameters. The participants will learn about different plasma fluctuations and their significance, try to replicate discharges on the GOLEM tokamak with especially large oscillations, and learn to characterize these oscillations with various diagnostic methods.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: English language topic, laptop required
  • Místo a čas srazu: Brehova 7, gate v 9.00
  • Účastníci (2 z max 4): Julie Hoř., Eliška Roj.
42. Měření vlastností turbulence plazmatu na tokamaku GOLEM

Garant: Ing. Petr Mácha, Bc. Václav Sedmidubský (KF)

Tokamak je jedním ze zařízení, na jehož principu by mohla být postavena budoucí termojaderná elektrárna. FJFI vlastní jedno z těchto unikátních zařízení, malý tokamak Golem. Cílem miniprojektu bude seznámit se s principem tokamaku a následně teoretických znalostí využít při experimentech na tomto zařízení. V našem experimentu provedeme měření vlastností turbulence plazmatu pomocí Ball-pen a Langmuirovy sondy.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: notebook pro programování a analýzu dat - doporučení Anaconda (Python Distribution)
  • Místo a čas srazu: Břehová 7, vrátnice v 9:00
  • Účastníci (je plno – 2 z max 2): Andrej Mac., Robin Bee.
43. Jak stárne cementový materiál? Vrásky neřeší, hlavně že drží pohromadě…

Garant: Ing. Barbora Drtinová, Ph.D. (Bc. Erik Marenčák) (KJCH)

Úvod do problematiky ukládání radioaktivního odpadu. Význam materiálů na bázi cementu, jejich rozdělení, fyzikální a chemické vlastnosti. Vliv stárnutí těchto materiálů a vývoj pH. Experimentální část: Stanovení základních parametrů cementových materiálů v závislosti na jejich fázi stárnutí (simulované i reálné vzorky) – vlhkost, pH a obsah prvků ve výluhu (předpřipraveno) metodou AAS. Záchyt neaktivního Cs na těchto materiálech. Vyhodnocení a srovnání dosažených výsledků.

  • Místo a čas srazu: Břehová 7, vrátnice v 9.00
  • Účastníci (je plno – 3 z max 3): Štěpán Wer., Nicol Sam., Lea Magdalena Šku.
44. Jak neutronové zrcadlo ovlivňuje chod reaktoru?

Garant: Bc. Josef Sabol (KJR)

Jak udržet jadernou štěpnou reakci pod kontrolou a zároveň z ní vytěžit co nejvíce? V tomto miniprojektu se vžijete do role jaderného inženýra a zjistíte, že nestačí mít pouze kvalitní palivo, klíčovou roli hraje také prostředí mimo samotnou aktivní zónu. Právě kolem ní, tedy oblasti, kde probíhá řízené štěpení jader, se umisťuje tzv. reflektor, tedy materiál, který funguje jako neutronové zrcadlo a vrací část unikajících neutronů zpět do reakce. Jaké materiály je třeba volit? A v jakém množství? Zodpovězení těchto otázek čeká právě na vás!

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Vlastní notebook vítán, ale není podmínkou. Tento miniprojekt nemá limit na věk účastníka, nicméně účastníci od 16 let včetně se budou moci zúčastnit exkurze k reaktoru v průběhu pondělí. Mějte tedy s sebou doklad, jehož číslo nahlásíte v přihlášce.
  • Místo a čas srazu: V Holešovičkách 2, Praha 8, ve vestibulu budovy T (nízká budova s posluchárnami spojená s tou vysokou) v 9.00
  • Účastníci (3 z max 4): Klára Nab., Tat Ha Noi Ngu., Ondřej Smo.
45. Lze simulovat fyziku pomocí neuronových sítí?

Garant: Bc. Filip Bartoš (KM)

Odpověď je ano. Jistě jste již slyšeli o umělé inteligneci a specificky i o neuronových sítích, které jsou momentálně velmi populární téma. Např. snad každý slyšel o, nebo dokonce i používal, ChatGPT, který obsahuje specifickou architekturu neuronové sítě. Rozvoj a popularita umělé inteligence s sebou přinesla pokusy tuto oblast aplikovat všude možně, a to i tam, kde by se na první pohled možná nezdálo, že by mohla fungovat. Jednou z takových oblastí jsou fyzikální simulace, kde se standardně používají metody, které nemají s umělou inteligencí moc společného. V tomto miniprojektu se pokusíme osvětlit na základní/intuitivní úrovni, jak fungují neuronové sítě, jak se při fyzikálních simulacích musí řešit opakovaně rovnice a jak k jejich řešení lze využít právě neuronové sítě. Následně si samozřejmě zkusíme jednu takovou rovnici pomocí neuronových sítí vyřešit.

  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, před vrátnicí v 9.15
  • Účastníci (je plno – 4 z max 4): Lukáš Hra., David Šaf., Jana Fiš., Ondřej Mat.
46. Vrtichvost – simulátor magnetických ostrovů v tokamaku

Garant: RNDr. Jana Brotánková, Ph.D. (KF)

Proud v termojaderném reaktoru typu tokamak není homogenní ani ukázněný. Je nestabilní a sestává se z proudových hadů, které rychle rotují. Na simulaci těchto struktur máme v laboratoři PlasmaLab@CTU zařízení Vrtichvost obklopený magnetickými cívkami ve stejné geometrii jako v samotném tokamaku. Budeme s věnovat studiu těchto struktur, jak je poznáme, jak je popíšeme a jaké radosti a úskalí přináší jejich detekce a práce s nimi.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Základní gramotnost v programování. Pokud máte možnost, přineste si na miniprojekt vlastní laptop (není podmínkou).
  • Místo a čas srazu: Břehová 7, vrátnice v 9:00
  • Účastníci (1 z max 4): Klára Jen.
47. Lasery a speciální optické jevy

Garant: Ing. Michal Jelínek, PhD. (KLFF)

Přijďte si postavit laser a změřit vlastnosti a parametry laserového záření. Vyzkoušíme si i možnosti časového zkracování laserových impulsů až do oblasti jednotek nanosekund. Dále změníme barvu laserového záření pomocí speciálních optických jevů.

  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 9.00
  • Účastníci (2 z max 4): Linda Tom., Jan Smy.
48. Rozpoznávání číslic pomocí neuronových sítí

Garant: Ing. Jiří Löffelmann (KLFF)

Vrtá vám hlavou, jak vlastně ty neuronové sítě fungují? Chtěli byste se s nimi seznámit a vyzkoušet je na reálné úloze – rozpoznávání ručně psaných číslic? Pak je tento miniprojekt přímo pro vás! Cílem miniprojektu bude se seznámit s několika základními typy neuronových sítí a s jejich využitími. Ukážeme si, co neuronové sítě dělá tak "chytré" a v jakých případech naopak dokážou velmi snadno selhat. Dále uvidíme, jak lze naprogramovat, natrénovat a použít neuronové sítě k predikci nebo rozpoznávání dat. Neuronové sítě budeme trénovat na volně dostupném datasetu ručně psaných číslic. Hlavním úkolem bude jednotlivé modely porovnat a vylepšit různými technikami pro dosažení co nejlepších výsledků. Výstupem bude sborníkový příspěvek a krátká prezentace výsledků na minikonferenci.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Předpokládá se základní znalost programování (ideálně v Pythonu, ale ne nutně). To znamená: vím, co je for-cyklus, umím definovat proměnou a vlastní funkci. Pokud jste nikdy neprogramovali, bude pro vás praktická část poměrně náročná. Vlastní notebook je doporučen, ale bude k dispozici počítač v učebně.
  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 8.50
  • Účastníci (1 z max 3): Ondřej Nev.
49. Small-scale ChatGPT - generování textu pomocí neuronových sítí

Garant: Ing. Jiří Löffelmann (KLFF)

Dnes již téměř každý slyšel a měl tu čest s ChatGPT nebo podobným nástrojem. Pokročilé jazykové modely umožňují vytvořit chytré chatboty, které se na první pohled zdají i chytřejší než člověk. Jak takové modely vypadají uvnitř, jakým způsobem se trénují a jak dokáží být tak "chytré"? To se dozvíte v rámci tohoto miniprojektu. Podrobně si popíšeme, jak se model chatbota konstruuje pomocí rekurentních neuronových sítí a pokusíme se ho naprogramovat pomocí obsáhlých knihoven v jazyce Python. Cílem bude sestavit a natrénovat menší jazykový model na vybraném menším datasetu textů určitého typu (například Shakespearova díla). Model by měl být schopen generovat rozumné texty na základě trénovacích dat. Nakonec si ukážeme, jak takový jazykový model lépe při učení kontrolovat a moderovat, tedy částečně ovlivnit co může a nemůže vygenerovat. Výstupem bude sborníkový příspěvek a krátká prezentace výsledků na minikonferenci.

  • Zvláštní požadavky a upozornění: Základní znalost programování nutná (ideálně v Pythonu, ale ne nutně)! To znamená: vím, co je for-cyklus, umím definovat proměnou a vlastní funkci. Pokud jste nikdy neprogramovali, bude pro vás praktická část velmi náročná. Vlastní notebook je doporučen, ale bude k dispozici počítač v učebně.
  • Místo a čas srazu: Trojanova 13, vrátnice v 8.50
  • Účastníci (2 z max 3): Marie Záš., Beáta Mar.

Původní maximální kapacita miniprojektů byla 171.
Ukázka z miniprojektu u tokamaku

Vědecká témata

Co si budete moci zkusit změřit, zpracovat a prezentovat?


Archivní přednáška

Přednášky

Letošní nabídka přednášek