Diskusní párty

Středeční podvečer 19. 6. od 17:30 do +/-19:00 je věnován besedám nad různými tématy současně řešených problémů na FJFI ČVUT. Besedy se konají v posluchárnách na Břehové ulici. Navštívit můžete besedu dle vlastního zájmu.

 • RNDr. Martin Vlk, Ph. D.: Radiofarmaka - současná diagnostika i terapie
  Radiofarmaka jsou radioaktivní sloučeniny, používané pro diagnostiku a terapii různých onemocnění, obsahující jeden nebo více radionuklidů. Mohou jimi být přímo radioaktivní prvky jako: 131I, 90Y atd., ale též různé typy značených sloučenin, například proteiny, organické molekuly, anorganické komplexy, peptidy, steroidy, nukleosidy nebo koloidy (198Au, 32P). Téměř 95 % všech radiofarmak představuje skupinu preparátů používaných pro diagnostiku. Zbylých 5 % představuje radiofarmaka používané pro terapeutické účely, kdy požadujeme udělení vysoké dávky v cíleně ozařovaném objemu malignity. Lze tedy hovořit o cílené radionuklidové terapii a pro tyto účely jsou vhodné radionuklidy emitující částice alfa, beta a Augerovy elektrony. Radiofarmaka jsou obvykle složena z dvou komponent - radionuklidu a vlastního farmaka, určujících jejich použití v závislosti na charakteru uvedených komponent. Kvalitní radiofarmakum je výsledkem optimalizace složení, struktury a vazebných poměrů těchto dvou komponent a to je základem jak pro cílenou terapii tak pro vyšetřovací metody.
 • Mgr. Josef Ondřej: Matematika v kasinu
  Už jste se někdy vsadili? A vyhráli jste? Na této přednášce se dozvíte jaké sázky uzavírat, když člověk chce vyhrát. Budeme si povídat o tom, proč má kasino nebo sázková kancelář vždycky navrch a jak tam neprohrát kalhoty. Ukážeme si, jak sázky souvisejí s pravděpodobností a matematikou obecně a jemně naznačíme, jak to všechno vypočítat. Především se ale zaměříme na příklady z reálného života.
 • Ing. Richard Švejkar: Lasery kolem nás
  Přijďte se dozvědět něco o využití laserů v současnosti. Jak lasery fungují a k čemu jsou dobré? Jak si doma sestrojit jednoduchý laserový odposlech či laser pro gravírování nebo řezání? Je možné pomocí laserového záření rozpohybovat předmět? Pokusíme se společně odpovědět na tyto i další otázky a zjistit, co vše je dnes člověk schopen dělat díky ovládání světla.
 • Ing. Martin Plajner: Za zrcadlem datové analýzy
  Datová analýza se zákaznickými daty je spletitý a zrádný svět, kde nic není tak, jak se na první pohled zdá. Na workshopu navštívíme nejen známá turistická místa, ale i odlehlejší kouty datového světa, kde již neexistuje jen jedna pravda a skutečnost se mísí s iluzí. Nakonec se odvážíme i do nebezpečných a temných zákoutí, kam není radno se vydat bez silné datově-analytické podpory a kde si fikce podává ruku s dezinterpretací. Zmapujeme tak celý proces datové analýzy, jeho výhody i úskalí, a to vše v praktických ukázkách.
 • doc. RNDr. Jan Mlynář, Ph.D.: Amatéři a profesionálové ve fyzice
  Kdo je amatér a kdo profesionál? Kdy jsou amatéři lepší než profesionálové? Kdy jsou naopak špatní? Jak se stát profíkem? Jaká jsou specifika našeho oboru - třeba ve srovnání s uměním? Jak mluvit o fyzice před amatéry? To je jen pár příkladů z mnoha otázek, které mohou při diskusním večeru padnout a o kterých si budeme povídat. Diskuse se může stočit na práci fyziků s veřejností a s médii, kde mám řadu zkušeností, na nebezpečné chyby profesionálů nebo na touhu některých amatérů vyniknout i bez talentu. Nuda snad nehrozí....