Cestování 2023

Na akci a z ní

Na Týden vědy na Jaderce dorazte ideálně dle programu v čase registrace prvního dne. Zahájení a ukončení programu bude probíhat v budově děkanátu na adrese Břehová 7, Praha 1.

Cestu na akci i z ní si zajišťujete sami, finančně i organizačně. Doporučujeme se zeptat na škole, jestli by vám škola či rodičovské sdružení neproplatili cestu.

Jízdné v Praze

Počítejte s tím, že koleje rozhodně nejsou v pěší vzdálenosti od místa konání Týdne vědy, takže budete muset každý den dojíždět. Většina účastníků bude muset podniknout minimálně 15 cest v MHD (podle míst miniprojektů a exkurzí). Níže přinášíme přehled možností, jak jízdné řešit.

Pozor na to, abyste měli jízdenky. Pokud nemáte jízdenku či si časovou zapomenete označit a chytí vás, budete platit pokutu, která začíná na 1 000 Kč, což se to nevyplatí.

Pokud si vyberete jízdenku přes nás, tak později budeme informovat o místě převzetí, ale pro jistotu počítejte s tím, že je pravděpodobné, že bude příležitost až při zahájení v Břehové, ale pokusíme se možná předávat i někde na nádraží nebo možná na recepci ubytování v sobotu.

Např. mladší 15 let znamená, že jste ještě neměli 15. narozeniny a je důležité splňovat podmínku každý den.

Pro mladší 15 let

Komu je méně než 15 let, tak jezdí po Praze zdarma, pokud se prokáže nějakým dokladem s fotkou. Podrobnosti na webu PID.

Od 15 do 18 let (junior)

Je možnost si koupit 30denní tramvajenku za 130 Kč přímo u dopravního podniku.
Nebo my vám můžeme zajistit hromadně s dotací, kdy zaplatíte  Kč, ale musíte nám dodat (způsobem, který vám sdělíme po přihlášení)

• Elektronickou pasovou fotku v dostatečném rozlišení vhodnou pro tisk.
  • Sken vašeho dokladu totožnosti, kde bude jasně vidět věk, fotka a další údaje.

Od 18 let studující na škole v ČR

Je možnost si koupit 30denní tramvajenku za 130 Kč přímo u dopravního podniku.

• Elektronickou pasovou fotku v dostatečném rozlišení vhodnou pro tisk.
  • Potvrzení o studiu v prezenční formě na škole v České republice. Maturantům to někdy ještě mohou vydat na předchozí škole, ale nemusí. Kdo nestuduje v ČR, tak slevu nemůže využít.

Je možnost si koupit 30denní tramvajenku za 550 Kč přímo u dopravního podniku.

• Elektronickou pasovou fotku v dostatečném rozlišení vhodnou pro tisk.

Pro úplnost – Jednotlivé jízdenky (nedoporučujeme)

Od 15 let můžete využívat jízdenky pro dospělé v cenách 40 Kč/90 min či 30 Kč/30 min. Vzhledem k vysokému počtu přesunů vás to vyjde hodně draho.
Podobně špatná je pak možnost si kupovat 120 Kč/24 hod či 330 Kč/72 hod.

Jak trefit po Praze?

Doporučujeme používat IDOS nastavený na PID (či aplikaci – viz Google Play či App Store). Můžete v něm vyhledávat i podle adres a bude se vám snažit nejrychlejší spoj včetně času na přesun a umí už sledovat i aktuální zpoždění spojů (ale nedá se tomu vždycky věřit). Nicméně jezděte raději tak abyste měli rezervu minimálně jednoho dalšího spoje + nějaký rezervní čas na přesun. Dobré jsou také Google mapy či Mapy.cz.

Cestovní náklady

Další cestovné si platíte sami, až na několik následujících výjimek.

• Exkurze za Prahu – hvězdárna Ondřejov do Řeže (jízdenky by měl koupit doprovod).
  • Pokud budete chtít, tak jízdenky na miniprojekty za hranicí Prahy.

Doporučujeme se v případě potřeby obrátit např. na rodičovské sdružení při vaší střední škole, která někdy podporují účast svých žáků na vzdělávacích aktivitách. Pokud byste měli s cenou jízdného ale velké problémy a velkou motivaci se akce zúčastnit, ozvěte se nám.

Co by možná nepražáci nečekali

• Na lanovku na Petřín je extra dražší jednorázové jízdné za 60 Kč. Neplatí zde běžné jednorázové jízdenky. Ale platí zde stále jízdenky na 24 hodin a více – platí zde tramvajenky, takže většina z vás by s tím neměla mít problém.
  • Normálně se předplatní časové jízdence říká tramvajenka, i když platí nejen na tramvaje, ale i na metro, městské autobusy a do nějaké míry příměstské busy a vlaky. Jako synonymum se používá slovo lítačka, což je případně i konkrétní typ kartičky.